Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

46

Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците и на лица на функции.

Санчез ова го изјави во говор по повод 100 дена од доаѓањето на власт на неговата Влада.

За усвојување на ваков предлог потребна е парламентарна поддршка, а Социјалистичката партија на Санчез има само 84 од вкупно 350 места во Долниот дом на Парламентот.