Шефот на американската полиција во Капитол, Стивен Сенд, поднесе оставка по пробивањето на зградата на американскиот Капитол од страна на приврзаниците на Трамп, пренесува ТАСС.

Според информациите, Сенд ќе ја напушти функцијата на 16 јануари. Претходно, спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси го повика да се повлече.

Како што забележа претходно началникот на полицијата, Сенд не очекувал митингот од слободен говор да се претвори во насилен напад.

На 6 јануари, приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на американскиот Конгрес за да спречат одобрување на резултатите од последните претседателски избори на 3 ноември на кои победи демократскиот кандидат Џо Бајден.

Полицијата и специјалните единици набрзо ја ослободија зградата на Капитол од демонстрантите, а пратениците беа во можност да го продолжат и успешно да го завршат процесот на потврда на Бајден за шеф на државата. Според последните податоци, во протестите загинаа четири демонстранти и еден полицаец, а приведени се речиси 70 лица.

Церемонијата на инаугурацијата на Бајден е планирана за 20 јануари 2021 година.