Шест мигранти се удавија во близина на либискиот брег, додека група од 93 мигранти се спасени, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција.

Преживеаните мигранти се пренесени во пристаниште на околу 120 километри западно од Триполи.

– Меѓу нив е и жена која се породи во чамец – соопшти канцеларијата на ИОМ во Либија, додавајќи дека според сведочењето на мигрантите, настрадале шест лица.

Хуманитарните организации често го критикуваат фактот дека мигрантите се испраќаат во Либија, каде камповите се полни. Хуманитарните бродови честопати ги пресретнуваат либиската крајбрежна стража, која ги носи спасените мигранти во либиското копно.