Шведското обвинителство се откажа од барањето да го испитува Асанж

40

Шведското обвинителство ќе се откаже од барањето до Велика Британија да дозволи да се испита основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за обвинувањата за силување во 2010 година, додека не заврши анализата на достапните докази.

Асанж отслужува 50-недела затворска казна во Велика Британија поради кршење на кауција по седум години кои ги помина во амбасадата на Еквадор во Лондон за да ја избегне екстрадицијата во Шведска поради наводно силување, објави „Ројтерс“.