Четириесет пожари беснеат во Австралија, изгореа над 30 куќи

29

Околу 500 пожарникари се борат против пожарите кои се надвор од контрола на истокот во Австралија, а досега изгореа 30 куќи, пренесуваат австралиските медиуми.

Над 40 пожари избија во Нов Јужен Велс. Температурите денеска се пониски, а пожарникарите вчера имаа проблем поради силниот ветер.

Најмногу е погодено селото Рапвил, каде живеат 250 жители, а некои од нив ноќта ја поминаа во училиштата. Се претпоставува дека во тоа село пожарот намерно е предизвикан.

Претставник на локалната противпожарна служба, Мајкл Брет, рекол дека во таа област била забележана „сомнителна активност“. Како што се наведува, изгореле 100.000 хектари нискостеблеста шума, а дожд се очекува в петок.

Неколку луѓе се пренесени во болница поради помали изгореници и проблеми со дишењето. Точниот број на повредени не е познат. Австралискиот премиер Скот Морисон оцени дека ситуацијата е опасна.