Хант: Џонсон е кукавица бидејќи избегнува дебати за брегзит

37

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, еден од двајцата кои се борат да ја заменат британската премиерка Тереза Меј, изјави денеска дека неговиот ривал Борис Џонсон е кукавица бидејќи избегнува јавни дебати за брегзит, пренесува „Ројтерс“.

– Кога станува збор за дебати, тој е кукавица. Неучтиво е да кажете дека нема да се појавите во ниедна дебата во текот на две недели, кога партиските членови ќе можат да ве видат пред да гласаат – рече Хант.

Тој објаснува дека граѓаните треба да знаам што планира Џонсон да стори како премиер, и треба да одговори јавно на нивните прашања.

– На Борис Џонсон му ветувам дека ќе ја има борбата на неговиот живот, и дека ќе ја загуби – рече Хант.