ФСБ: Украински морнар призна дека се работи за провокација

387

Руската Федерална безбедносна служба соопшти дека еден од притворените украински морнари признал дека пловењето на украинските бродови преку Керченскиот Теснец било провокација.

– Радио барањето (на руската крајбрежна стража) беше намерно игнорирано. На бродот имаше оружје и муниција. Бев свесен дека станува збор за провокативна акција – рекол украинскиот капетан трета класа Владимир Лесовој.

Тој додал дека им било наредено од Одеса да допловат до Мариупол.

ФСБ соопшти дека провокацијата во Керченскиот Теснец ја координирале двајца припадници на украинската служба за безбедност, и оти влезот на украинските бродови во „руски територијални води директно го наредиле властите во Киев“.

Украинските бродови прво ја известиле руската страна дека не планираат да поминат низ Керченскиот Теснец, стои во соопштение на ФСБ.

Руската страна ги известила за правилата на граничниот премин и правилата за поминување низ Керченскиот Теснец, според кои е предвидено да се поднесе барање до пристаништето Керч, 48 односно најмалку 24 сата претходно, наведе ФСБ и додаде дека потврдата се издава четири часа пред да се премине.

Меѓутоа, украинските бродови не поднеле барање туку соопштиле дека не планираат да „ја преминат руската граница и да поминат преки Керченскиот Теснец“, наведе ФСБ.

Руската армија во неделата отвори оган врз три украински воени брода, кои се обиделе од Црното Море да влезат во Керченскиот Теснец. По вооружениот инцидент, руските сили ги задржаа украинските бродови заедно со 24-ца членови на нивните екипажи.

Украина ја обвини Русија за „воена агресија“, тврдејќи дека руската постапка е во спротивност со меѓународното право и со конвенциите на ОН за поморско право.

Москва меѓутоа смета дека нејзините сили дејствуваше во согласност со меѓународното право и домашното законодавство. – Се работи за инвазија на странски воени бродови во територијалните води на Руската Федерација, истакна портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Керченскиот Теснец се наоѓа меѓу територијата на Русија и Кримскиот Полуостров, кој Москва го анектира во 2014 година. Руската анексија на Крим не е меѓународно призната. ј