Француските обвинители испрашуваат три жртви на Епстајн

69

Три наводни жртви на починатиот американски финансиер Џефри Епстајн беа сослушани како дел од француска истрага за тоа дали Епстин извршил било какви сексуални злосторства во Франција, соопшти во средата Париското обвинителство.

Трите жртви беа сослушани во последните неколку недели, а на социјалните медиуми се појави и апел за други жртви да стапат во контакт, соопшти обвинителството.

Покојниот финансиер имал луксузен стан во Париз во близина на Триумфалната капија.

Епстајн се изјасни за невин по обвиненијата во САД за трговија со луѓе во кои беа вклучени десетици малолетни девојчиња. Тој почина на 10 август во неговата затворска ќелија во Њујорк на 66-годишна возраст.

Во извештајот од обдукција се наведува дека тој се обесил.