Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ја повика Русија да ги поддржи меѓунардоните напори за изнаоѓање политичко решение за конфликтот во Сирија.

– Треба со здружени напори да го поддржиме политичкиот процес во Сирија, кој ќе овозможи обезбедување излез од крозата, изјави Ле Дријан во интервју за денешниот број на весникот, „Журнал ди Диманш“, само еден ден по вчерашните напади на САД, Франција и Велика Британија врз цели во Сирија.  

Ле Дријан нагласи и дека Франција ги продолжила редовните контакти и разговори со Русија дури и по зголемувањето на тензиите меѓу Москва и западните земји.

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот телефонски разговараше со својот руски колега Владимир Путин за состојбата во Сирија, само неколу часа пред нападите на трите западни земји врз објекти на сириските владини сили.