Франција го истражува терористичкиот напад што ја вознемири државата

253

Истрагата за нападот со нож во Франција, во кој вчера беа убиени две лица, ќе ја води обвинителството за тероризам.

Францускиот министер за полиција го нарече нападот терористички инцидент. Обвинителот рекол дека отворил истрага за убиство поврзано со тероризам.

После нападот, уапсени се тројца осомничени, кои се државјани на Судан.

Двајца луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад со нож, вчера во југоисточна Франција. Нападот се случил во градот Роман-сур-Изер.