„Форбс“ повторно ја избра Меркел за најмоќна жена

50

На листата на „Форбс“ за „Најмоќна жена во 2019 година“ е избарана германската канцеларка Ангела Меркел. Секоја година „Форбс“ креира листа, составена од највлијателните женски лидери во светот, од областа на бизнисот, политиката и забавата.

Меркел веќе деветта година по ред ја предводи листата на „Форбс“ за најмоќна жена, а изданието ја пофали „нејзината челична резервираност, од тоа да се спротистави на американскиот претседател Доналд Трамп, до тоа да дозволи влез на повеќе од милион сириски бегалци во Германија“.

На второ место на листата е претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, која претходно беше директорка на Меѓународниот монетарен фонд. Зад неа е Ненси Пелоси, која е првата жена – претседателка на американскиот Конгрес од 2007 година.

Тинејџерката Грета Тунберг, која „Тајм“ ја прогласи за личност на годината, на листата на „Форбс“ е на 100-то место.