Русија испрати дополнителни 20 авиони со 170 припадници на мировните сили во Нагорно-Карабах.

Како што соопшти руското Министерство за одбрана, во текот на изминатиот ден 20 авиони на воено-транспортната авијација при Воздухопловно-вселенските сили на Русија полетале од аеродромот Уљановск-Восточни.

– Авионите на аеродром во Ерменија ќе достават повеќе од 20 тешки теренски возила со приколки, средства за логистичка поддршка и над 170 мировници – се наведува во соопштението на Министерството.

Претходно, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека во Нагорно-Карабах веќе се распоредени повеќе од 1.100 руски мировници и извршени се 73 летови.

Лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија – Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пешињан, на 10 ноември потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на борбените дејствија во Нагорно-Карабах.