Украина ќе ги добие од Иран црните кутии од соборениот патнички авион

58

Иран ќе ги испрати во Украина црните кутии од патничкиот авион кој месецов беше по грешка соборен од иранска ракета, објави новинската агенција „Тасним“.

Иранските власти се подготвени да им дозволат на експерти од Франција, Канада и САД да ги анализираат податоците од црните кутии, пренесе агенцијата.

Сите 176 патници и членови на екипажот загинаа во несреќата на украинскиот авион на 8 јануари, кратко време по полетувањето од Техеран кон Киев.

– Со помош на експерти од Франција, Канада и Америка, ќе се обидеме да ги исчитаме податоците за летот во Киев. Ако напорите бидат неуспешни, црните кутии ќе ги испратиме во Франција – изјави за „Тасним“, Хасан Резаифар, шеф на истрагата за несреќата во рамки на иранската Организација за цивилно воздухопловство.

Тој додаде дека во Иран воопшто нема да се анализираат податоците од црните кутии.

Во авионската несреќа загинаа и 57 канадски државјани. Канадскиот премиер Џстин Трудо побара темелна истрага и на прес-конференција во петокот рече дека Иран треба да ги испрати црните кутии за анализа во Франција.

Франција е една од ретките држави што може да ги анализира податоците од летот и од кабината на паднатиот авион, за кои Трудо соопшти дека се тешко оштетени.

Иран е под притисок бидејќи на иранската војска и беа потребни неколку дена да го признае ненамерното уништување на авионите.

Авионот беше соборен во услови кога Иран беше во високо ниво на воена подготвеност, очекувајќи одмазда од САД за ракетните напади врз американските воени бази во Ирак.

Нападите што Иран ги изврши врз базите беа одмазда за американскиот атентат врз иранскиот командант Касем Сулејмани кој на 3. јануари беше убиен од дрон во близина на Багдад.