Рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој е најголем противник на Кремљ, е приведен денеска пред неговиот дом од засега непознати причини, објави на Твитер неговата портпаролка Кира Јармиш.

Навални е приведен пред два часа пред неговиот дом. Моментно тој се наоѓа во полициска станица. Не кажуваат зошто е уапсен. Одземен му е и телефонот, напиша портпаролката на Твитер.