Поранешниот мексикански министер за одбрана Салвадор Синфуегос Сепеда помогнал во шверц на тони кокаин, хероин, метамфетамин и марихуана во САД во замена за мито. Ова го покажуваат судските документи кои беа објавени вчера.

Синфуегос (72) работел за картелот Х-2 додека бил министер за одбрана од 2012 до 2018 година за време на поранешниот претседател Енрике Пења Нието, објавија властите, пренесува АП.

Илјадници пресретнати пораки покажуваат дека поранешниот министер гарантирал дека воени операции нема да бидат започнати против тој картел, туку против нивните ривали.

Синфуегос е обвинет и дека ги предупредил водачите на картелите за истрагата на САД за нивните операции и употребата на соработници на сведоци и информатори, што резултирало во убиство на член на картел за кој шефовите погрешно мислеле дека им помага на американските органи во спроведувањето на законот.

Синфуегос беше уапсен на аеродромот во Лос Анџелес во четвртокот, врз основа на наредба на Американската агенција за контрола на наркотици (ДЕА). Според АП, висок мексикански службеник изјавил дека Синфуегос бил уапсен кога пристигнал на аеродромот со членовите на неговото семејство, кои биле ослободени.

Бројни членови на владата од времето на Пења Нието биле вклучени во случаи на корупција на високо ниво, од кои некои вклучуваат врски со организиран криминал.