Уапсен полски владин претставник што шпионирал во корист на Русија

148

Министерството за надворешни работи на Полска денеска го повика рускиот амбасадор Сергеј Андрејев поради минатонеделното апсење на вработен во полското Министерство за енергетика, под обвинение дека е поврзан со руски разузнавачи.

Се претпоставува дека уапсениот Марек В. оддавал чувствителни информации за полската стратегија против рускиот гасовод Северен поток 2. Тој беше уапсен во петокот и ќе остане во затвор три месеци.

Марек В. работеше во полското Министерство за енергетика на стратешки проекти во областа на енергетската инфраструктура и проекти за користење на европски фондови за диверсификација на испораката на гас од Русија. Тој е осомничен дека на Русите им доставувал информации и за идните чекори на полската Влада против проширување на гасоводот Северен Поток на дното на Балтичко Море.

– Операцијата помина во координација со разузнавачките служби на другите земји членки на Европска унија, а рускиот разузнавач има статус на дипломат во Руската амбасада во Варшава, јави полската државна телевизија ТВП1.

Дел од полските медиуми објавија дека рускиот амбасадор Андрејев е протеран од Полска.

– Без коментар. Одлуката е донесена и за неа ќе информира полската страна, посочи амбасадорот Андрејев.

Полска е против изградба на гасоводот Северен поток 2, кој треба да ја поврзе Русија со Германија преку Балтичко Море и ќе овозможи поголем извоз на гас на своите главни пазари, заобиолкувајќи ги државите на исток.