Уапсен маж кој со себе носел бензин и запалка во катедрала во Њујорк

212

Њујоршката полиција уапси 37-годишен маж кој синоќа влегол во католичката црква Свети Патрик во Њујорк со канистри со бензин, течен гас и запалка.

Бидејќи осомничениот влегол во катедралата во центарот на Менхетн малку пред осум часот вечерта, му пришол припадник на обезбедувањето, соопшти њујоршката полиција.

Кога тргнал да си замине, бензинот се истурил по подот, а чуварот ја известил полицијата која била распоредена пред црквата.

– Тие го привеле мажот на сослушување- изјави Џон Милер, заменик комесар за разузнавање и антитерористички операции на њујоршката полиција.

Тој истакна дека осомничениот носел четири галони бензин, две боци со течен гас и запалка, што било причина за голема загриженост.

Осомничениот и рекол на полицијата дека тој минувал низ катедралата за да стигне од Петтата авенија до Авенијата Медисон, каде комбето му останало без гориво.

Полицијата ги проверила таквите наводи и утврдила дека возилото не останало без бензин. Мажот, кој и е познат на полицијата од претходно, веднаш е уапсен.

На прашањето дали мотивот за инцидентот е „тероризам“, Милер изјави дека „е многу рано да се каже тоа“.

Инцидентот се случува два дена по пожарот во Богородичната црква во Париз.