Троjца индиски заложници ослободени во замена за 11 талибански затвореници

61

Тројца индиски инженери, држени како заложници повеќе од една година, биле ослободени во замена за 11 талибански заробеници, во кои спаѓаат и некои високо рангирани членови на групата, пренесува „Спутник“.

Талибанските власти одбиле да откријат со кого милитантната група разменила затвореници и дали ослободените талибанци ги држат авганистанските власти или американските сили во Авганистан.

Според повеќе извештаи во медиумите, меѓу ослободените талибанците се Шеик Абдур Рахим и Мавлави Абдур Рашид, гувернери на провинциите Кунар и Нимроз за време на администрацијата на талибанците пред интервенцијата предводена од САД во 2001 година.

Индискиот дневен весник „Хинду“ соопшти дека размената е резултат на средба меѓу авганистанските талибанци и американскиот специјален претставник за помирување во Авганистан, Залмај Калилзад, во Исламабад.

Весникот објави дека талибанците биле ослободени од воздухопловата база „Баграм“, најголемата американска воена база во Авганистан, а се шпекулира дека договорот за размена на затворениците е направен меѓу талибанците и САД.

Авганистанските власти досега не го потврдија ослободувањето на индиските инженери.

Седум индиски инженери кои работеле за електрана во авганистанската провинција Баглан биле киднапирани во мај 2018 година.