Тројца убиени и 110 уапсени во немирите во Индија

33

Наводно навредлива објава на Фејсбук доведе до насилство на улиците на Бенгалуру, Индија, при што полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите. Три лица загинаа во судирите и беше наметнат полициски час, пренесува РТ.

Хаосот беше предизвикан од провокативен пост на социјалните мрежи за пророкот Мухамед, споделен од роднина на локален пратеник, пренесуваат индиските медиуми. Демонстрантите во вторникот вечерта го опколија домот на пратеникот и му ги запалија автомобилите.
Беше нападната и запалена и полициска станица. Полицијата употреби солзавец и палки за да ја истера толпата надвор од областа. Хаосот резултираше во тројца убиени и десетици повредени.
Полицијата во Бенгалуру соопшти дека уапсила 110 лица во врска со немирите и ја повика јавноста да соработува со полицијата и да го одржи мирот во градот. Притворено е и лицето одговорно за објавата на Фејсбук.