Три ракети Катјуша утрово паднаа во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, се вели во соопштението на ирачката армија.

Ракетите, наводно, биле лансирани кон воениот дел на аеродромот, при што немало жртви, но оштетиле кафетерија на затворските чувари и резервоар за вода.

Војската објави фотографии од ракетни фрлачи со тајмер систем, за кои се вели дека се пронајдени во населба во Багдад, Багдадија, лоцирана северо-источно од аеродромот. Веднаш не е јасно кој е одговорен за нападот.

Во две одвоени епизоди во април, неколку ракети слетаа во близина на нафтените места што припаѓаат на кинеска и американска компанија, без жртви.

Нападот денеска доаѓа во време кога ирачкиот парламент треба да се собере подоцна во текот на денот, за да го одобри новиот кабинет предложен од мандаторот на премиерот Мустафа Ал Каџими.

Земјата нема целосна управа од декември, кога премиерот Адел Абдул Махди си поднесе оставка во пресрет на насилните антивладини протести. Абдул Махди во моментов работи како привремен премиер, откако неговите претходници за позицијата мораше да ги повлечат своите кандидатури на приговори од страна на шиитските партии.