Трамп ќе го помилува Род Благојевиќ

161

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го помилува поранешниот гувернер на Илиноис, Род Благојевиќ, кој е во затвор поради изнуда, подмитување и корупција, пренесе американската телевизија Еј-би-си.

62-годишниот член на Демократската партија веќе осум години е во затвор, а е осуден на 14 години, бидејќи се обидел да продаде место во Сенатот, кое до изборите за претседател на САД му припаѓало на Барак Обама.

Трамп, во неколку наврати, тврдеше дека Благојевиќ е преостро казнет и веќе во август минатата година најави дека ќе го помилува некогашниот гувернер на Илиноис.