Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја посети границата меѓу САД и Мексико во време на бран напади на републиканците врз претседателот Џо Бајден во врска со порастот на мигрантите фатени во САД.

Ова е второ јавно појавување на Трамп откако ја напушти Белата куќа во јануари, откако минатата година ги загуби изборите од Бајден. Откако ја презеде функцијата пред пет месеци, Џо Бајден смени многу ограничувачки политики на Трамп и им вети на луѓето похуман систем.

Бајден ја запре изградбата на ѕидот на Трамп и ја заврши програмата што принуди десетици илјади мигранти да чекаат во Мексико додека не бидат решени случаите за азил во САД.

Апсењата на југозападната граница се искачија на највисоко месечно ниво во последните две децении, што ги натера републиканците да го покажат своето незадоволство од претседателот.

Претставници на Белата куќа велат дека сиромаштијата, криминалот, корупцијата и климатските промени ги одвеле мигрантите на север од делови од Централна Америка. Повеќе од 270.000 мигранти биле собрани во секторот Рио Гранде Вали, на американската гранична патрола, што го прави ова место убедливо најпрометниот дел од југозападната граница.