Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува за санкции за рускиот проект за гасоводот „Северен поток 2“, тврдејќи дека САД имаат многу подобра алтернатива за Европа, пренесува РТ.

Трамп додаде дека токму тој го покренал проблемот со гасоводот, мислејќи на неговите претходни напади против енергетското снабдување од Русија на Европа, а особено на Германија, бидејќи е влезната точка на новиот гасовод за извоз.

– Знаете дека овој гас оди во Германија. Велам: Како можете да го правите тоа? Значи, ние ја штитиме Германија од Русија -вели тој.

Сепак, се чини дека безбедносните услуги на Вашингтон се однесуваат на тоа како Берлин ја троши својата готовина. Додека Москва добива милијарди од Германија за енергија, снабдувањето со течен природен гас во САД, според Трамп, е вистинскиот начин за трошење на таа огромна сума пари.

САД постепено ги зголемуваат испораките на ЛНГ во Европа, кои се зголемени за 272 отсто од минатиот јули. Во март, трговијата со ЛНГ меѓу ЕУ и САД достигна најголемо ниво досега – повеќе од 1,4 милијарди кубни метри. Сето ова се случи во услови на постојани обвинувања против рускиот енергетски извоз и тврдења дека Москва сака да го искористи за да ги контролира другите држави.

Гасоводот „Северен поток 2“, чија цел е двојно зголемување на капацитетот на постојниот гасовод од 55 милијарди кубни метри годишно, е заедничко вложување на руски „Газпром“ и пет европски енергетски компании. И покрај заканите од Вашингтон да се санкционираат оние кои се вклучени во проектот, тој веќе привлече повеќе од 670 фирми од 25 земји.

Трамп во средата инсистираше дека самата Германија го блокира гасоводот само со тоа што не го купува, но истакна дека ова треба да биде сопствена одлука на земјата. Досега, Берлин ги отфрли критиките, нагласувајќи дека гасоводот само ќе придонесе за разновидноста на снабдувањето со гас за Европа.

– Сите дополнителни чекори што САД ќе ги преземе против проектот ќе бидат контрапродуктивни и ќе го поткопаат европскиот договор постигнат за ова тешко прашање во врска со политиката за енергетска безбедност – рече германскиот амбасадор во Вашингтон, Емили Хабер, во мај.