Трамп денес ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

54

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како многу едноставен и корисен.

За време на вчерашната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа, Трамп рече дека „на Палестинците би требало да им се допадне планот“ и смета дека тој е добар за нив.

Трамп треба да се сретне и со ривалот на Нетанјаху, лидерот на партијата Сино и бели Бени Ганц.

Белата куќа се надева дека доколку планот добие поддршка и од Нетанјаху и од Ганц, Трамп ќе помогне да се постигне одреден напредок. Планот на Трамп, се вели дека е резултат на тригодишни напори на неговите советници, Џаред Кушнер и Ави Беркович, како и Џејсон Гринблат.

Предлогот е напишан на повеќе од 50 страници и има за цел да го реши најтешкиот проблем на Блискиот Исток.