Трамп: Германија веднаш да ги зголеми расходите за одбрана

47

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика Германија веднаш да ги зголеми трошоците за одбрана на два проценти од БДП.

Тој го упати овој повик на работен појадок со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред почетокот на самитот на државите-членки на Алијансата во Брисел.

– Германија е целосно под контрола на Русија, тоа е многу лошо за НАТО. На Русија и се плаќаат милијарди, се градат гасоводи. Германија е заложник на Русија, Берлин се потпира главно на увозот на руски гас и ги отстранува своите нуклеарни централи. Нешто мора да се направи – и плаќаат милијарди на Русија, а ние плаќаме милијарди за да ги заштитиме од Русија – изјави Трамп.

Тој додаде и дека поранешниот германски канцелар Герхард Шредер работи за „Газпром“.

– Ги штитиме сите, плаќаме многу, тоа се случува со децении. Тоа е многу нефер кон нашата земја. Не за десет години, туку веднаш треба да се исполни целта трошоците за одбрана да бидат два проценти од БДП – истакна американскиот претседател.