Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова, воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со опасни материи, излетал од шините, по што избувнал пожар.

Локалните власти наредија евакуација на околу 80 лица на пет милји од местото на несреќата, но засега нема извештаи за жртви.

47 вагони скокнаа од шините, а истрагата за причините за оваа несреќа е во тек, објавено е од седиштето на „Унијата Пацифик“, пренесува „Ројтерс“.

Според началникот на локалната противпожарна служба, амонијакот и минералните ѓубрива биле транспортирани во цистерни и вагони.