Соборен воен авион на сириската Влада

129

Воен авион на сисриската Влада се урна во провинцијата Идлиб откако беше погоден од бунтовничка група, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Просириската опозициска телевизиска станица „Ориент“ наведува дека авионот бил урнат над Кан Шејкун, град кој е под контрола на бунтовниците.

Сириските државни медиуми не известуваа за инцидентот, пренесе „Ројтерс“.

Џихадистичката група Тарир ел Шам, соопшти дека го урнала авионот над Идлиб. Групата навела дека се работи за авионот „сухој 22“.