Сириското народно собрание се согласи да ги покани пријателските арапски и странски парламенти да ги набљудуваат претседателските избори закажани во мај, објавија локалните медиуми.

Новинската агенција САНА соопшти дека меѓу поканетите се парламентите на Русија, Алжир, Оман, Мавританија, Иран, Ерменија, Кина, Венецуела, Куба, Белорусија, Јужна Африка, Еквадор, Никарагва и на Боливија, кои ќе бидат поканети да ги набљудуваат изборите.

Сирискиот претседател Башар ал-Асад неодамна се сретна со својот руски колега Владимир Путин и го информира за подготовките за изборите. И Иран и Русија ја потврдија поддршката за одржување претседателски избори во Сирија во согласност со уставот на земјата.