Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција, Холандија и Белгија.

Ветрот носеше покриви, дрвја и предизвика огромна штета, па пожарникарите имаа полни раце работа.

Локалните медиуми објавија дека четири лица се повредени во холандскиот град Барендрехт, кој се наоѓа јужно од Ротердам, а силните ветрови рано наутро откорнале покриви и дрвја, пренесе АП.

Бурата најпрво го погоди атлантскиот брег во близина на Велика Британија во средата попладне, а потоа се пресели на исток во текот на ноќта.

Француската метеоролошка служба одржа метеоролошки аларм во северозападниот дел на земјата, кој се граничи со Белгија и Луксембург.

Ветрови со брзина до 175 километри на час го погодија норманскиот град Фекамп, соопшти метеоролошката служба.

Железничкиот сообраќај е нарушен во регионите Нормандија и Шампањ-Арден, како и во некои делови на регионот Париз.

Пожарникарите во белгискиот град Вестерхок, во близина на холандската граница, објавија на Твитер дека добиле десетици повици во текот на ноќта, за да помогнат во санирање на штетите предизвикани од временските услови.

Германската национална метеоролошка служба предупреди дека ветровите ќе достигнат брзина до 105 километри на час на северот и североистокот од земјата, и до 120 километри на час во планинските области.

Во Делменхорст, во северозападна Германија, маж падна на гранка во средата вечерта, почина со лесни повреди.

Во текот на ноќта товарен воз се судрил со багажникот во Бад Годесберг, предградие на Бон. Две берлински зоолошки градини беа затворени во текот на денот поради силен ветер, а животните беа донесени во затворени простории.