Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, локалните медиуми објавија дека се очекува предупредување за цунами.

Според првите податоци, епицентарот на земјотресот се наоѓал на 238 километри од Гисборн на Нов Зеланд, на длабочина од 10 километри.

Можни се бранови од цунами на 300 км од епицентарот на земјотресот, соопшти Центарот за предупредување од пацифички цунами. Националната агенција за управување со вонредни состојби ги предупреди сите во близина на крајбрежјето веднаш да тргнат кон најблискиот рид или во внатрешноста на копното.

Засега нема извештаи за жртви или штети.