Силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

91

Земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Ломбок.

Пред една недела во земјотрес во тој регион, загинаа 16 луѓе.

Објавено е предупредување за можно цунами. Земјотресот бил на длабочина од 15 км со епицентар на 27 км североисточно од округот Северен Ломбок.

Минатата недела земјотресот таму беше со интензитет од 6,4 по Рихтер.