Најмалку три лица загинаа, а 13 се повредени кога се сруши будистички храм во изградба во Камбоџа.

Несреќата се случи во Сием Рип, познат по неговиот славен храм Анкор.

Заменик началникот на локалната полиција изјави дека работниците истурале цемент на таванот на храмот и тој ненадејно пропаднал.

Двајцата будистички монаси кои им помагале на работниците, исто така, се повредени.

Телото на еден работник е пронајдено под урнатините, а двајца работници починале во болница.

Работниците велат дека нема никој под урнатините. Спасувачите сепак ќе го уништат урнатините за да бидат сигурни дека никој не е заробен под урнатините на храмот, пренесува АП.