Kамион се преврте на пат во јужна Боливија, при што загинаа 18 лица, а 17 се повредени, јавуваат локалните медиуми.

Несреќата се случила доцна во саботата кога камион од рударскиот град Лалагуа се превртел, објави медиумот „Пагина Сиете“.

Според првичните информации, причина за несреќата е пребрзо возење на камионот што превезувал луѓе од рударското место. Повредените се пренесени во најблиската болница.