Северна Кореја се заканува со прекин на дијалогот со САД

57

Северна Кореја се закани дека ќе стави крај на дијалогот со САД, откако американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео, изјави дека едвај чека разговорите повторно да започнат.

– Слушајќи ги комичните изјави на Мајк Помпео, ни дојде до тоа да ја отфрлиме секоја надеж за обновување на дијалогот. Ќе направиме сопствен пат – рече севернокорејски претставник задолжен за преговорите за државната новинска агенција КЦНА.

Минатата недела американскиот дипломат ја повика меѓународната заедница да остане одлучна во примената на дипломатски и економски санкции поради севернокорејската програма за балистички ракети, истовремено повикувајќи на враќање на разговорите.

Аналитичарите велат дека Пјонгјанг, и покрај осудите и санкциите од меѓународната заедница, ги пополнува своите воени капацитети, малку по малку. Пјонгјанг во понеделникот го тестираше таканаречениот супер-голем ракетен фрлач, а еден ден претходно испука две балистички ракети со краток дострел во Јапонското Море.