Самопрогласената претседателка го искористи хаосот во Боливија

211

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија и покрај немањето кворум за нејзин избор, откако сенаторите на левичарската партија на поранешниот претседател Ево Моралес одлучија да го бојкотираа гласањето.

Моралес вчераутро замина за Мексико кадешто му беше одобрен азил. Тој претходно даде оставка под притисок на антивладините протести заради обвинувањата за измама на претседателските избори од 20 октомври.