Соединетите држави денес официјално се повлекоа од Парискиот договор за климатски промени, пренесува „Ројтерс“.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп достави официјално известување до ОН за повлекување на САД од договорот, кое стапи на сила денес.

Резултатите од претседателските избори ќе покажат колку таквата одлука ќе остане на сила. Кандидатот на Демократската партија Џо Бајден вети дека САД ќе се приклучат на договорот, доколку дојде на власт.

Патриција Еспиноза, извршна секретарка на Рамковната конвенција на ОН за климатски промени, рече дека повлекувањето на САД од договорот ќе остави јаз во глобалните напори за постигнување на целите на Париската конвенција.

Таа посочи дека ОН ќе бидат подготвени да им дадат поддршка на САД во секој обид повторно да се приклучат на Парискиот договор.

Трамп за прв пат објави дека има намера САД да се повлечат од Парискиот договор во јуни 2017 година, тврдејќи дека тоа има негативно влијание врз американската економија.