САД го обвинија Мадуро за наркотероризам

81

САД го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, за наркотероризам.

Американските власти нудат 15 милиони долари за информации што би можеле да доведат до негово апсење, јавува Би-би-си.

Оваа одлука ја објави државниот правобранител, Вилијам Бар.

Покрај Мадуро, тие обвинија и други високи функционери во владата на Венецуела и нудат награда за нивно апсење.

САД го поддржуваат Хуан Гваидо, кој се прогласи за претседател минатата година.

– Луѓето од Венецуела заслужуваат транспарентна, одговорна и репрезентативна влада, што му служи на својот народ и не се меша во трговијата со дрога – соопшти американскиот Стејт департмент.

– Овие лица ја нарушија довербата на јавноста бидејќи помагале при испорака на наркотици од Венецуела, вклучително и авиони што полетувале од базите во Венецуела – се додава во соопштението.