Руското министерство за одбрана го повика американското воено аташе поради инцидентот со уништувачот на американската морнарица во Јапонското Море, објави руската агенција РИА Новости.

На аташето му е посочено на „непрофесионалните дејствија“ на екипажот на американскиот разорувач, за кои руската армија соопшти дека „грубо ги прекршил меѓународните закони за спречување судир на бродови на море“, пренесе „Ројтерс“.

Претходно денеска, рускиот воен брод го спречи обидот на американскиот разорувач US S Shafi да влезе во руските територијални води во Јапонското Море, објави новинската агенција Интерфакс, цитирајќи го Министерството за одбрана на Русија.

Инцидентот се случи за време на руско-кинеските воени вежби на морнарицата во Јапонското Море, објави „Ројтерс“.

Министерството навело дека екипажот на рускиот брод „Адмирал трибјутс“ испратил предупредување на меѓународниот канал за комуникација за неприфатливоста на таквите акции, а исто така го известил американскиот разорувач дека се наоѓа во област која е затворена за навигација поради воени вежби.