Руските власти не сакаат да ја загрозат безбедноста на своите граѓани во Грузија со оглед на неодамнешните превирања таму, па оттука беше наметната и забрана на летовите од Русија, рече рускиот заменик-министер за надворешни работи, Григориј Карасин, за грузиската телевизија „Имеди“.

– Не можевме да ја загрозиме безбедноста на нашите граѓани. Да, тие сакаат да ја посетат Грузија како туристи, но доколку нешто се случи, сите ќе почнат да ги обвинуваат руските власти за тоа. Нашите граѓани ќе речат дека руските власти погрешно процениле предвидлив проблем, па решивме да ја прекинеме конекцијата за секој случај – рече тој.

На 20 јуни, неколку илјади демонстранти се собраа во близина на националниот парламент во центарот на Тбилиси, барајќи оставка од министерот за внатрешни работи и спикерот на парламентот и се обидоа насилно да влезат таму. Протестите беа предизвикани од вознемиреност поради учеството на руската делегација на 26. седница на Интерпарламентарното собрание за православието (ИАО).

Претседателот на ИАО, Сергеј Гаврилов, ја отвори сесијата во грузискиот парламент. Пратениците на опозицијата беа навредени од фактот што Гаврилов им се обрати на учесниците на настанот во парламентот и во знак на протест, не дозволија сесијата на ИАО да продолжи.

Набрзо по немирите во Тбилиси, грузискиот претседател Саломе Зурабишвили ја означи Русија како непријател и окупатор на неговата страница на Фејсбук, но подоцна рече дека не постои закана за руските туристи во земјата.

За да се осигури безбедноста на руските граѓани, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој од 8 јули е наложена привремена забрана за патнички летови до Грузија.