Русија испраќа два воени брода во Средоземното Mоре

60

Русија испраќа два воени брода опремени со крстаречки ракети „Калибaр“ во Средоземното Mоре крај сирискиот брег.

Испраќањето на фрегатата доаѓа во време на растечка тензија меѓу Русија, Турција и Сирија во сириската провинција Идлиб, објави „Ројтерс“.

Бродовите започнаа да го преминуваат Босфорот и ќе се приклучат на постојаната флота на руската морнарица.

Мисијата уследи по смртта на 33 турски трупи во северозападната сириска провинција Идлиб во воздушни напади изведнени од страна на сириските владини сили.