Русија в година ќе бара екстрадиција на пилотот Јарошенко од САД

100

Русија ќе може да побара екстрадиција на пилотот Константин Јарошенко од САД во Русија следната година, изјави рускиот комесар за човекови права, Татјана Москалкова, пренесува ТАСС.

„Досега немаме механизам или патоказ кој би можел да го реши ова прашање. Ние одржуваме контакт со неговата сопруга. Ќе контактирам со американските официјални претставници и ќе побарам да го преместат тука по завршувањето на правниот период со кој ќе му се дозволи да бидат екстрадиран идната година “, рече таа.

Минатата недела Москалкова изјави дека планира да им се обрати на американските официјални претставници со барањето за екстрадиција на Јарошенко во Русија поради неговата влошена здравствена состојба.

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, со писмо го извести Јарошенко дека американското Министерство за правда го разгледува барањето на Русија за негова екстрадиција во согласност со Конвенцијата од 1983 година за предавање на осудените лица.

Јарошенко беше уапсен во Либерија во мај 2010 година, а подоцна беше тајно префрлен во САД. Во септември 2011 година, тој беше прогласен за виновен за заговор за криумчарење голема кокаинска пратка во САД и осуден на 20 години затвор. Сепак, Јарошенко се изјасни за невин, велејќи дека неговото апсење било “местенка“ и дека случајот бил фабрикуван.

Рускиот пилот прво беше испратен во сојузниот затвор „Форт Дикс“, но во средината на јуни 2018 година, прво беше префрлен во транзитен затвор во Бруклин, Њујорк, а потоа во затворот „Данбери“, во кој има повеќе од 1.400 затвореници.

Сопругата на Јарошенко, Викторија, претходно изјави дека лекарите во затворот „Данбери“ му ги отстраниле бенигни тумори од стомакот на пилотот. Руските власти и семејството на пилотот во неколку наврати побараа Вашингтон да го екстрадира во Русија.