Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до крајот на 2020

111

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потпиша декрет со кој руската забрана за увоз на храна од земјите членки на ЕУ се продолжува до крајот на 2020 година, пренесе „Ројтерс“.

Русија од 2014 година воведе ембарго за увоз на широк спектар производи од ЕУ и други земји, како одговор на меѓународните санкции наметнати врз Москва поради нејзината улога во украинската криза.