Путин и Ердоган телефонски разговараа за билатералните односи и Сирија

99

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, денеска телефонски разговараа за билатералните односи меѓу двете земји и ситуацијата во Сирија, се вели во соопштението на администрацијата на турскиот лидер.

-Разговорите се фокусираа на билатералните односи и регионалните прашања, пред сè на ситуацијата во Сирија – се вели во соопштението.

Путин и Ердоган се состанаа во Сочи на 22 октомври за да се договорат за меморандум за заедничка акција за решавање на ситуацијата во североисточна Сирија.

Според договорот, руската воена полиција и сириските граничари на 23 октомври беа распоредени во области што се граничат со Русија.

Курдските единици го завршија повлекувањето на 29 октомври.