Претседателот на Русија, Владимир Путин е многу загрижен поради одлуката САД да се повлечат од Договорот со Иран, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека Путин на средбата со постојаните членови на Рускиот совет за безбедност разговарал за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, САД се повлечат од Договорот за иранската нуклеарна програма и воведувањето на санкци кон Иран.

– На состанокот се разговараше и за ситуацијата во Сирија и за израелските ноќни воздушни напади.