Рускиот претседател, Владимир Путин, го поддржува дијалогот на сите полиња, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја поканата на Вашингтон за Москва да учествува на самитот на Г7.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, рече дека ќе го одложи самитот на Г7 до септември или подоцна, за кој се надеваше дека ќе се одржи следниот месец. Списокот на поканети земји е проширен на неколку земји, вклучително и Австралија, Русија, Јужна Кореја и Индија, рече лидерот на САД.

Песков, пак, изјави дека Русија мора да види повеќе детали пред да одговори на американскиот предлог и да дознае дека поканата е официјална.

Бројни теми остануваат отворени, вклучувајќи го дневниот распоред на самитот и формата на руското учество, рече Песков. Тој исто така рече дека постојат убедливи и ефективни механизми за меѓународен дијалог, како што е Г20 – групата најголеми светски економии, пренесува „Раша тудеј“.