Принцот Бин Салман вети казни за убијците на Кашоги

197

Саудискиот принц Мохамед бин Салман вети дека ќе ги казни сите лица што се одговорни за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул. Бин Салман порача дека злосторството е „навистина болно за сите Саудијци“, додавајќи дека никогаш нема да дозволи никаков спор со Турција. Саудиска Арабија претходно ги отфрли обвинувањата дека токму принцот е вмешан во ликвидацијата на Кашоги, кој беше голем критичар на кралското семејство и саудиските власти. Некои од светските медиуми дури оценуваат дека Бин Салман го нарачал убиството на колумнистот на „Вашингтон пост“, кој живееше во егзил во САД.

– Убиството е грозно злосторство, за кое нема оправдување. Многу луѓе се обидуваат да ја искористат оваа болна ситуација за да предизвикаат поделба помеѓу Саудиска Арабија и Турција. Сакам да им испратам порака дека никогаш нема да успеат во тоа – порача саудискиот принц.

Ова е прво јавно обраќање на принцот Бин Салман откако Саудијците признаа дека Кашоги е убиен во конзулатот во Истанбул. Саудиската влада соопшти дека зад убиството стојат „одметнати агенти“. Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека убиството на новинарот е внимателно испланирано политичко убиство, од страна на саудиските разузнавачи и други саудиски претставници.