Принудно слетување на авион во Украина однесе животи

522

Четири лица загинаа кога авион „Антонов АН-12“ слета во Украина. Транспортниот авион АН-12 морал да слета итно во близина на украинскиот град Лавов бидејќи му снемало гориво, соопшти украинското Министерство за инфраструктура.

Според првичните информации, четири лица загинале при принудното слетување на авионот во близина на аеродромот, изјави украинскиот министер за инфраструктура Владислав Криклиј на својот профил на Фејсбук. Во соопштението на итната служба се вели дека советски авион со четири мотори исчезнал од радарот утрово во 6.10 часот, на 13,7 километри од аеродромот.

Еден член на екипажот на авионот ја повикал итната служба 19 минути подоцна, велејќи дека авионот принудно слетал еден и пол километар од аеродромот во Лавов. Во авионот имало седум членови на екипажот.