Претставничкиот дом на САД обелодени формални обвиненија против Трамп

140

Судскиот комитет на Претставничкиот дом на САД обелодени формални обвиненија против американскиот претседател Доналд Трамп, што претставува клучен потег во процесот на импичмент против него, пренесува Би-би-си.

Првиот напис, што го откри шефот на комитетот Џери Надлер, го обвинува Трамп за злоупотреба на службената должност, а вториот го обвинува за опструирање на Конгресот. Претседателот е обвинет за задржување помош за Украина од домашни политички причини.

Тој инсистира на тоа дека не сторил ништо лошо и го отфрли процесот како лудило.

Ако Судскиот комитет на Претставничкиот дом гласа за одобрување на написите, подоцна неделава тие ќе бидат доставени до долниот совет за целосно гласање.

Ако написите бидат одобрени од страна на Домот, кој е под контрола на демократите, тогаш ќе се одржи судење за импичмент во Сенатот со републиканците, веројатно на почетокот на јануари следната година.