Преродба на „Големата осумка“

113

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната година, напиша на „Твитер“ новинарката на „Си-ен-ен“ Кајли Атвуд, повикувајќи се на извори во американската администрација.

Претседателите на САД и Франција се согласија за време на телефонскиот разговор вчера дека Русија треба да биде поканета на самитот на Г7 следната година, напиша новинарката.

Таа додаде дека тоа е идеја на Макрон.

Се очекува Трамп да го покрене тоа прашање на самитот на Г7 во Бијариц овој викенд.

Претходно, американскиот лидер изјави дека нема ништо против враќањето на Русија и преродбата на форматот Г8.