Помпео ќе потпише договор за зајакнување на американското воено присуство во Полска

90

Американскиот државен секретар Мајк Помпео се очекува да потпише договор за време на посетата на Полска за зајакнување на американското воено присуство во Полска со дополнителни 1.000 војници, соопштија денес извори блиски до канцеларијата на полскиот претседател.

Помпео ќе го потпише договорот како претставник на Претседателот Доналд Трамп, рече Кршитоф Шчески, шеф на канцеларијата на полскиот претседател Андреј Дуда, според извештајот на државната новинска агенција ПАП.

Договорот е реализација на декларацијата потпишана од американските и полските претседатели минатата година, рече тој.

Помпео треба да посети четири земји за време на неговата турнеја низ Централна и Источна Европа, почнувајќи од Чешката Република. Потоа ќе ги посети Словенија, Австрија и Полска. Во Варшава се очекува да пристигне на 15 август.

Договорот за посилна воена соработка предвидува и преместување на дел од седиштето на 5-от корпус на американската армија во Полска, од Форт Нокс во Кентаки.

Сега има околу 4500 американски војници и друг воен персонал во Полска, членка на Централна Европа во НАТО.

Договорот со Полска доаѓа во време кога САД повлекуваат 11.900 војници и персонал од Германија и ќе го намалат од 36.000 на 24.000.